Actief ontspannen
Sunday 28 February 2010Hallo allemaal,
Ontspannen is een kunst! En zeker ‘actief en bewust’ ontspannen, zoals we in bepaalde yogahoudingen doen. In het prachtige boek ‘Een jaar bij de yogi’s’ van Lily Eversdijk Smulders (2e druk, 1967) vond ik een mooie, eenvoudige oefening:
Ook het zich ontspannen is voor sommigen een kunst die men eerst moet aanleren: ga plat op de rug liggen met de handen langs het lichaam en ontspan elke spier. Ga dan in gedachten ieder van die spieren nog eens na, van het hoofd tot de voeten, en overtuig u ervan dat elk geheel ontspannen is; zonder er bij na te denken vergeet men wel eens een enkele te ontspannen. Blijf zo enige minuten lang liggen, draai daarna het lichaam op de rechterzij, ontspan in deze houding eveneens alle spieren, draai vervolgens op de linkerzij en doe nog eens hetzelfde. Dit doet een mens, onbewust, gedurende zijn slaap ook.
Wanneer de gewone werkende mens, aan het eind van iedere morgen en aan het eind van iedere middag, tien minuten lang zijn spieren op deze wijze zou ontspannen, zou hij aanmerkelijk gezonder zijn. Men moet tegelijkertijd alle gedachten aan zaken of huishouden uit zijn geest verbannen, want de geest moet eveneens worden ontspannen. Pieker dus ook nergens over tijdens de lichamelijke ontspanning, zet alle boosheid, haat, onrust of andere onaangename gevoelens en gedachten opzij en denk in plaats daarvan aan iets prettigs of aan helemaal niets.
Jaja! Als je ECHT wilt ontspannen zul je er wel wat voor moeten doen


